Art Show and Sale - Prize Winners
Prize | Winner | Sponsor |
---|---|---|
First Prize (Acquisitive) | Nic Human | Paradise Mazda |
Oil or Acrylic | Paul Whitehead | Campbelltown City Council |
Watercolour | Jason Castor | Spring Gully Foods |
Other Medium | Elizabeth Gartner Bail | EJP Gagliardi Pty Ltd |
Resident Artist (Campbelltown Council) | Elizabeth Little | Campbelltown City Council |
Campbelltown Reflections | Larissa Rogacheva | The Hon. John Gardner MP Member for Morialta |
Painting - Merit Award 1 | Andrea Jorgensen | Creative Framing |
Painting - Merit Award 2 | Peggy Hayden | The Hon. Vincent Tarzia MP Member for Hartley |
Painting - Merit Award 3 | Janet Humble | Premier Art Supplies |
Painting - Merit Award 4 | Trudy Grieger | Port Adelaide Community Art Centre |
Watercolour - Merit Award 1 | Marilyn Jacobs | Port Adelaide Community Art Centre |
Watercolour - Merit Award 2 | Erin Roud | Ford Family |
Watercolour - Merit Award 3 | Elizabeth Little | Ford Family |
Youth - First Prize | Maddy Bowden | Innovations in Building/Innovations in Construction |
Youth - Second Prize | Siena Zancanaro | Spring Gully Foods |
Youth - Third Prize | Kane Saunders | Margaret Northcote |
Aboriginal & Torres Strait Islander Peoples Art - First Prize | Lyn Lovegrove-Niemz | Adelaide Commercial Building |
Aboriginal & Torres Strait Islander Peoples Art - Second Prize | Elizabeth Close | Turkindi - Indigenous Information Network of SA, Premier Art Supplies |
Aboriginal & Torres Strait Islander Peoples Art - Third Prize | Lyn Lovegrove-Niemz | Port Adelaide Community Art Centre |
Prize | Winner | Sponsor |
---|---|---|
First | Belinda Martin | Rotary Club of St Peters |
Second | Anna Caper | Paradise Mazda |
Third | Miriam Charlesworth | Mr James Stevens MP |
Merit Award 1 | Sandra Dumont | Margaret Northcote |
Merit Award 2 | Lyn Lovegrove-Niemz | Premier Art Supplies |
Prize | Winner | Sponsor |
---|---|---|
First | Gail McLaren | Campbelltown City Council |
Second | Roma Prentice | The Australasian Porcelain Art Teachers of SA |
Third | Barbara Shepherdson | Paradise Mazda |
Merit Award 1 | Marie Sheridan | SA China Painters' Association Inc |
Merit Award 2 | Margaret Lawson | Premier Art Supplies |
Prize | Winner | Sponsor |
---|---|---|
First | Daniel Cazzolato | Diamonds Camera, Video and Digital, Photographic Wholesalers |
Second | Jasmin Feneley | Reg & Rebecca Bennett |
Third | Ashley Pope | FA Project Management |
Prize | Winner | Sponsor |
---|---|---|
People's Choice Award | Keith Williams | Italia-Australia Association |
Rubi Cassidy Memorial Award | Victoria Rolinski | Mayor Jill Whittaker |
Year | Winner | Year | Winner |
---|---|---|---|
1984 | Lyn Todd | 2003 | Brian Dobson |
1985 | Margaret Lang | 2004 | Jasda Dhanasophon |
1986 | Gwen Burrowes | 2005 | Mary Wagstaff |
1987 | Christopher Matthews | 2006 | Gary Lee-Gaston |
1988 | Christopher Matthews | 2007 | Simone Black |
1989 | John Patchett | 2008 | Margaret Lang |
1990 | June Colligan | 2009 | Margaret McEntee |
1991 | Mardi Martin | 2010 | Gerhard Ritter |
1992 | Hazel Harding | 2011 | Hazel Harding |
1993 | Christopher Matthews | 2012 | Vita Jurevicius |
1994 | Anthea Elizabeth Oxford | 2013 | Rosemary Carpenter |
1995 | Gary Lee-Gaston | 2014 | Trevor Newman |
1996 | Michael Munday | 2015 | Mike Barr |
1997 | Laurie Barber | 2016 | Alan Ramachandran |
1998 | Mani Rajan | 2017 | Colleen Ingham |
1999 | Mary Wagstaff | 2018 | Renee Sage |
2000 | Brian Dobson | 2019 | Rubi Cassidy |
2001 | Jenny Erdmann | 2021 | Evelynne Richardson |
2002 | Brian Dobson | 2022 | Lyn Anstey |
Prize | Ticket | Winner |
---|---|---|
1st Prize | 157 | E. Cousins |
2nd Prize | 161 | John Jeffree |